PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=143622}

Czarna księga

Zwartboek
7,4 11 130
ocen
7,4 10 1 11130
7,0 3
oceny krytyków
Czarna księga
powrót do forum filmu Czarna księga

przypominający trochę Stawkę wiekszą niz życie. Bohaterka wyskakuje z łodzi oświetlonej reflektorem ostrzeliwanej przez Niemców z broni maszynowej i jakimś cudem dopływa do brzegu (jeziora? zatoki?) a potem obserwuje jak Niemcy na brzegu obdzierają zabitych Żydów z kosztowności. Było to we wrześniu, więc woda nie mogła być za ciepła. Scena trochę jak w odcinku "Spotkanie" z Klossa.
W koncówce kanadyjski oficer wspołpracuje z wzietym do niewoli obergruppenfuhrerem SS, który w swoim mundurze niemal wydaje mu polecenia i nadzoruje egzekucję swojego byłego podwładnego, którego w ostatnich dniach wojny skazał na śmierć za układy z Holendrami. Naprawdę alianci byli az tak głupi i naiwni?
Muntze, niemiecki oficer, w kórym zakochała się bohaterka filmu. Najpierw dowiadujemy się że to okrutny zbrodniarz wojenny, a potem wychodzi on na porzadnego człowieka. Zapobiega rozstrzelaniu holenderskich czlonków ruchu oporu. Odkrywa, że jego kochanka to Żydówka, jednak nie wydaje jej i wygląda na to, że równiez się zakochał. W sumie nie ma sie co dziwić. Piekna kobieta, często pokazująca swoje kształtne piersi, a nawet coś wiecej - tylko zastanawiam sie po co ta scena gdy goli sobie na oczach widzów miejsce intymne? Pewnie reżyser postanowił dodac "momenty" aby uatrakcyjnić film.
No i powinno sie dodac do filmu trochę opisów, bo nie kazdy zna historie Holandii podczas II Wojny Światowej. Trzeba potem doczytywać. Niestety wielu Holendrów kolaborowalo z okupantem. Po po klęsce operacji Market Garden we wrzesniu 1944 ("O jeden most za daleko") front zatrzymał się, zaś alianci pozostawili Holandię na uboczu interesując się wyścigiem z Rosjanami o zajecie jak najwiekszych obszarów Niemiec. Holandia była zajeta w większości nadal przez Niemców, zaś leżąca na południowy zachód Belgia - przez aliantów. Hitlerowcy mścili się na Holendrach za poparcie aliantów oraz działania ruchu oporu i podczas zimy 1944-45 tysiące ludzi zmarło z głodu. Ponad 100 tysięczna armia niemiecka w Holandii skapitulowała dopiero 5 maja 1945 r.
Ale ogólnie film oceniam jako bardzo dobry. Szybka akcja, akcje ruchu oporu, strzelaniny, piękne kobiety, trzymający w napięciu wątek zdrajcy przekazującego informacje Niemcom.

Htomass

Ja także zwróciłem uwagę na kilka scen absurdalnych. Pływanie w sierpniu w rzece nie jest niezwykłym wyczynem, tym bardziej gdy człowiek jest napędzany adrenaliną. Co do Muntze - liczył, że kooperacja z ruchem oporu uratuje mu skórę, gdy przyjdą alianci.
Najbardziej nielogiczną była scena dekonspiracji "podwójnego agenta" chwilę przed zniszczeniem podsłuchu (poza tą z obergruppenfuhrerem SS). Żaden ruch oporu nie byłby tak idiotyczny, aby uwierzyć w tą prowokację. Jakimś dziwnym trafem nikt ich nie aresztował, pomimo że dziewczyna znała bardziej cenne informacje niż akcja odbicia więźniów.
Film średni. Dobrze się go ogląda, końcówka nawet ciekawa, ale nie powala. Nie wstrząśnie widzem, nie spowoduje że będzie miał o czym myśleć po seansie. Za miesiąc pewnie zapomnę, że oglądałem ten film. Dobry jeśli się nie ma ciekawszych alternatyw lub do zabicia czasu.

ocenił(a) film na 8
Htomass

''tylko zastanawiam sie po co ta scena gdy goli sobie na oczach widzów miejsce intymne? ''

Ona nie golila sie, tylko farbowala swoje wlosy na blod zeby sie nie wydalo ze jest zydowka. To chcial pokazac rezyser.

ocenił(a) film na 6
QQLenaQQ

To jedna z nielicznych scen która miała sens i coś wniosła do kinematografii :)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones